KASSA-VIDÉK TELEPÜLÉSKÉPEI 

terkep

Kassa-vidék kiterjedt morfológiai rendszerek találkozási pontjában fekszik. A táj közepét egy medence foglalja el, amelyet Nagyidánál egy kisebb hát választ el a Hernád völgyétől. Dél felől a nem túl magas Cserehtái-dombság, nyugat felől a szigetszerűen kiemelkedő Karszt, északon pedig a törmelékes hegylábakkal fokozatosan emelkedő Érchegység bontakozik ki.

 

Csereháttol a Karsztig

Kassa-vidék természeti környezete megkapóan változatos. Ezen a buzitai templomdombról készült fotón például egyszerre három tájegység is feltárulkozik. Az előtérben a Cserehát hullámos lejtői, jobbra a medence síkja, hátul pedig a Karszt a belőle kinyúló tornai várheggyel.

 

medence

Jellegzetes medencei táj, szintén Buzitáról fotózva. A táblaszerű síkból szinte falszerűen emelkedik ki a Karszt tömbje.

 

szádelő

A Szádelői völgy, amely egy beomlott barlangrendszer, a vidék legmegkapóbb morfológiai jelensége.  Annak ellenére, hogy Szádelő falu mára szinte teljesen átépült, környezete okán az egyik legmegkapóbb atmoszférával rendelkezik.

 

Bódvavendégi

Noha festői látképekben gazdag a vidék, alapvetően egy ipari tájról van szó. A fejlécen is látható vasmű mellett a tornai vasmű rajzolta át leginkább a hatvanas évek előtti mezőgazdasági táj arculatát. A cementgyár ellátásához ráadásul órisái nyílszíni fejtőket is nyitottak, amelyek szinte összeérnek Torna környékén. A képen a Tornavendégi mögötti kőfejtő látható.

 


 


 

Asztali nézet