KASSA-VIDÉK TELEPÜLÉSKÉPEI 

Az udvarképek kifejezés nem túl gyakran használt fogalom, mivel a magyar nyelvű szakirodalom általában megkülönbözteti egymástól a telekformát, a beépítési módot, a házformát és a melléképületeket. Az udvarkép ezzel szemben ezeket az elemeket egyszerre igyekszik leírni és értékelni. Ha az udvarképek településképi jelentőségét nézzük, úgy azt mondhatjuk, hogy egy-egy település történetisége leginkább az udvarképek jellegén keresztül válik érzékelhetővé. A történeti utcavezetés ugyanis „láthatatlan” eleme az örökséghelyzetnek, míg a föld felett lévő tereptárgyak azonnal és mindenki által érzékelhető morfológiai sajátosságok.

 

Néhány jellemző udvarkép Kassa vidékéről:

 

új ház

Egy divatos otthon Semséről: élénk szín, barokkos erkély, osztatlan ablakok, előtte elegáns gyep, mintha csak egy angol kertvárosban lennénk.

 

nyolcvanas évek

Középosztálybeli otthon a nyolcvans évek végéről, kilenvenes évek elejéről. A nyolcvanas évekre a szocialista lakáspolitika kifulladni látszott. Az erőltetett típústervek helyett egyre inkább előtérbe kerültek az egyedi megoldáok. Ez az épület tömegformájában azonban még a korábbi korszakot idézi, és csak a magastető, illetve a városi mintára örökzöldekkel díszes előkert jelzi az új időket.

 

lapos tetős

Ha valami igazán "csehszlovákos" Kassa-vidékén akkor azok kétségkívül az emeletes, lapostetős családi ház. A hatvanas évektől az állami ellőírások mmiatt drasztikusan csökkentették a fa felhasználását az építkezéseken, ami a korábbi építkezési mintákat teljesen ellehetetlenítette. Az első republika nemzeti modernitásának kései leszármazottjainak tekinthető falusi porták meglehetősen groteszkül illeszkednek a keskeny nadrágszíjparcellákhoz.

baska

Amíg az állam be nem avatkozott, a falvakban még a hagyományos építőminták éltek tovább. Így a hatvanas évekbeli vidék még féligmeddig benne élt saját múltjában. Ennél a baskai épületnél egy korábbi félszuterénes házformára illesztettek rá egy újjab divatú típusházat.

 

torna

Az építészetben a háború nem volt éles határ. Noha az átvonuló front miatt leégett házakat modernizálták, ez csak felgyorsulása volt annak a folyamatnak, aminek részeként kiszorulóban voltak a hagyományos tetőfedő anyagok, a nád és a szalma. Tornán az ájflaucskáról leköltöző, ahogy a helyiek mondják „lehurcolkodó” ruszin családok házai még teljes mértékben a paraszti térszervezés elveit követik.

 

reste

Parasztporta Restén. A hosszúház, vagy ahogy a helybeliek nevezik, a vonatos ház, amelynek helyiségei egymás mögött sorakoznak, mint a vasúti fülkék, Kassa-vidék legelterjedtebb épülettípusa. Az oldalhatáron álló porta mellett tágas udvar terül el, nincsenek magas kerítések, amelyek lezárnák a tekintetet.  Ezen a régi épületen még gang sincsen. A gang ugyanis csak a 20. században kezdett terjedni vidékünkön, előbb a gazdagabb portákon, majd a harmincas-negyvenes évekre lett általános, legalábbis a délebben fekvő falvakban.

 

alsotokes

Parasztporta Alsőtőkésről. Különleges udvartípus alakult ki a Kassa közvetelen környezetében fejlődő kisebb falvakban. Némi városi hatásra a pince lakható szuterénszintté, sőt akár emeletté is növekedhetett, ami az udvarnak kifejezetten városias külsőt kölcsönöz.

torna

Torna. A nagykapus porta a céhes hagyományú történeti kisvárosok építészete. A szűk udvarokat háznyi magas hatalmas kapuk zárják el az utcától

 

ruszin ház

Ruszin ház Ájfalucskáról. Ez az egyetlen régies épülettípus, amely még ma is településképileg meghatározó, legalábbis Ájfalucska esetében.

 

Asztali nézet